.

<<  Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi Nedir ve Neden Önemlidir?  >>

 

Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi Nedir ve Neden Önemlidir?

Eşyalarınızın taşınmaya karar verdikten sonra pek çok nakliyat firması ile görüşüyor ve sonucunda size en iyi hizmeti verebileceğine inandığımız nakliyat firmasıyla taşınmaya karar veriyorsunuz. Firmalar ile paylaştığınız detayları bir düşünün, sizce verdiğiniz detaylardan birini firma yetkilisi yanlış not almışsa ve taşınma günü bunu beraber öğrenirseniz herhangi bir problem olur mu olmaz mı?

Tabi ki çok büyük problem olur. Siz dersiniz ki, eşyamız 3+1 idi. Firma yetkilisi 2+1 idi. Siz nakliyat firmasına evinizin oda sayısını 3+1 olduğunu söylediniz. Ancak firma yetkilisi yanlış not almış ve evinizin 2+1 olduğunu biliyor. Ona göre nakliyat kamyonu, paketleme malzemesi ve taşıma elemanın ona göre gönderiyor.

Hatta fiyatı da ona göre belirliyor. Tabi gelen ekip bu eşya bu arabaya sığmaz bize yanlış bilgi vermişsiniz biz bu şartlarda bu fiyat bu kadar taşıma elemanı ile çalışmayız. Biz 2+1 için hazırlandık ve öyle geldik. Diyecekler. Ve sizin taşınma işiniz azap olmaya başlamıştır bile.

Onun için nakliyat firmanızla taşınmaya karar verdikten hemen sonra anlaştığınız şartları içeren bir evden eve nakliyat sözleşmesi imzalamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Hazır taslak sözleşmeleri tavsiye etmiyorum nakliyat sözleşmesi yapılmasının tek nedeni anlaştığınız şartların tümünün bu sözleşmede yer almasıdır. Atalarımız ne güzel demiş “Söz uçar yazı kalır” nakliyat sözleşmesini hazırlarken bu söz hep aklınızın bir köşesinde tekrarlansın.

Sözleşme hazırlamak için bir kâğıt ve kalem olması yeterli karşılıklı anlaştığınız şartları bir kâğıda yazın ve imzalayın. Şu konuda ne anlaşmıştık dediğinizde sözleşmeye bir göz atarak anlaştığınız şartları tekrar hatırlamanız kolaylaşacaktır. İyi bir sözleşme “Siz 4. kat dediniz ama 5. kattan indiriliyor eşyalar” gibi bahaneleri tamamen ortadan kaldıran bir sözleşmedir. Sözleşme tamamlandığında anlaştığınız her detayın orada yazılı olması gerekli aksi takdirde yine olumsuz durumlar ile karşılaşmanız bir olasılık olarak var olacaktır.

Taşımacılık Sözleşmesinde Bulunması Gereken Detaylar ise Şöyledir.
Evin adresi, Evin oda sayısı, Kat durumu, Asansör var – yok veya modüler asansör kurulacaksa yazılmalı, Hangi eşyaları firma paketleyecek, Kamyon binaya yanaşabiliyor mu, Gelecek kamyonun plakası, Nakliyat fiyatı ne kadar ve kapora ödendi mi. Eşya Ne zaman taşınacak, tarih ve saat, Eşya ne zaman teslim edilecek, Nakliyat sigortası yapılacak mı, Eşyanın gideceği adres, Eşyanın çıkarılacağı kat, Yeni evde asansör var – yok veya modüler asansör kurulacaksa yazılmalı, Yeni eve kamyon yanaşabiliyor mu, Firma adı, adresi, yetkili adı ve telefon numaraları