.

<<  Evden Eve Nakliyatın Püf  Noktaları Nelerdir?  >>

 

Evden eve taşımacılık sürecinin en iyi şekilde sonuçlanması için dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta var. Bunların en önemlisi nakliye firması seçmek, eşyaların nasıl paketlenmesi gerektiği, anlaştığınız firma ile sözleşme imzalama, taşınma sürecinin yönetimi ve yeni eve yerleşme ile kolilerin açılmasıdır. Bu başlıklardaki bir kaç önemli noktaya dikkat ederek rahat bir taşınma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Nakliyatta Planlama ve Karar Verme Çok Önemlidir.

1. İşe Evden eve nakliyat firmasıyla başlamanız gerekiyor.
3. Eşyalarınız için bir mutlaka eşya listesi hazırlayın. Taşınmak gereksiz eşyalardan kurtulmak için güzel bir fırsattır.
4. Yenileyeceğiniz ve ihtiyaç duymadığınız eşyalarınızı bağışlayın veya çöpe atarak güzel bir temizlik yapın.
5. Araştırmadan sonra taşınma için profesyonel bir firmadan yardım alıp almayacağınıza karar verin.
6. Profesyonel bir hizmet alacaksanız alacağınız hizmet çeşidine karar verin. Tüm paketleme işlerini firma mı yapacak siz mi yapacaksınız? Buna karar verin.
7. Yavaş yavaş paketleme malzemeleri toplayın, ve paketlemeye başlayın.

Evden Eve Nakliyat Firması Seçmek...

1. Nakliyat işinizi yapacak firmanın K belgesi olup olmadığını kontrol edin.
2. Bulunduğunuz veya taşındığınız şehrin evden eve nakliyat firmalarını tercih etmeye dikkat edin.
3. Şehir içi evden eve taşımacılıkta size yakın firmaları tercih edin. Yakın firmalar daha ekonomik fiyatlara hizmet verebilir.
4. İnternette nakliyat şikayet diye arama yapın firma hakkında şikayet olup olmadığını öğrenin. Çok şikayeti olanlardan uzak durun.

Eşyaların Paketlenmesi Konusu...

1. Nakliyat firmaları, nakliye sözleşmesine “eşya sahibinin paketlediği eşyalarda meydana gelen hasarlardan firmamız sorunlu değildir. “ diye madde koymaktadır. Paketleme konusunda karar vermeden önce bunu bilmeniz önemlidir.
2. Eğer paketlemeyi siz yapacak iseniz beyaz eşya ve mobilyaları firmaya bırakın siz sadece kolilenecek malzeleri paketleyin.
3. Her oda için öncelikli kolileri hazırlayın. Bu kolilere yeni evinizde hemen ihtiyaç duyabilecek eşyaları yerleştirin. Böylece ilk gün tüm kolileri açmak zorunda olmazsınız.
4. Kolilere ağır eşyalar doldurmayın. Taşınabilecek ağırlıklı koliler hazırlayın. Kolilerin üzerine veya yan tarafına mutlaka o kolinin içinde ne olduğunu yazın.
5. Hazırladığınız kolinin önce altını sağlam bir şekilde bantladıktan sonra koliyi doldurmaya başlayın.
6. Sık kullandığınız eşyaları en son paketleyin. Paketlemeye çaydanlıktan başlamayın çaysız kalırsınız.
7. Hazırlanılan kolileri odanın bir köşesine düzenli olarak yerleştirin. Tüm kolileri bir odaya doldurmayın.
8. Kırılacağını düşündüğünüz eşyaları özenle ve iki kat paketleyerek koliye yerleştirin.

Sözleşme Hazırlama ve İmzalama

1. Mutlaka nakliyat sözleşmesi imzalayın.
2. Sözleşmeye kendi özel durumunuza göre yeni maddeler ekleyin. Firma ile anlaştığınız koşulları sözleşme ile kayıt altına alın.
3. Evden eve taşımacılık firmalarının bir çoğunun sözleşmesinde şu madde bulunur. “Taşıyıcı firma malı teslim sonrası herhangi bir sorumluluk kabul etmez.” Eğer yaptığınız sözleşmede böyle bir madde var ise taşıma bittikten sonra eşyalarınızı kontrol edin ve bir itirazınız var ise firma yetkilileri evden ayrılmadan itirazınızı yapın.
4. Sigorta şirketleri ev eşyasını tüm risklere karşı sigortalamadığı gibi hiç bir nakliye firması eşyalarınıza tüm risklere karşı garanti vermez. Bunun bilincinde olun ve sözleşmeye ona göre maddeler ekleyin.
5. Yine birçok sözleşmede “Nakliye firması taşımayı kendi seçeceği bir araç ile yapar.” veya “yüklenici firma taşımayı başka bir firmaya devredebilir.” Bu taşımaya kendisi gelmeyecek taşımayı başka firmalara devredecek anlamına gelmektedir. Yani siz istediğiniz kadar firma araştırın iyi firma arayın bu madde ile anlaştığınız firma bu taşımayı dilediği firma ve araça verebilir. Bunun bilincinde olun.
6. Sözleşmeye firmanın taşımayı yapacağı aracın plakasını yazın. Eğer firma araç arızalanabilir gibi bir bahane öne sürer ise ikinci bir aracın plakasını da sözleşmeye ekleyin. Böylece bir araç olmaz ise diğer araç ile taşıma yapılır.
7. Sözleşmede taşımanın kapalı kasa araç ile yapılacağını mutlaka belirtin.
8. Şehirler arası taşımalarda sözleşmeye eşyanın teslim tarihini mutlaka ekleyin.
9. Özellikle şehirler arası evden eve taşımacılıkta eşyanın teslim tarihini mutlaka belirtin.
10. Sözleşmede anlaştığınız ve ödediğiniz miktarları rakam ve yazı ile net olarak belirtin.
11. Sözleşmeyi firma yetkilisi ile imzalayan.

Eşyaların Taşınma Süreci

1- Nakliye firması taşımaya başlamasından bitimine kadar eşyalarınızı başında olun.
2- Nakliye firması ile beraber süreci yönetin, ancak her işe “böyle değil şöyle yapın”, “o öyle taşınmaz.” diye karışmayın. Bu uyarılar çok fazla olursa çalışanlar acısından ters piskoloji oluşturabilir. Bu sonuç eşyalarınız için hiç iyi olmaz.
3- Çalışanların makul isteklerini yerine getirmeye gayret edin.
4- Yaz aylarında evinizde çalışanlar için soğuk su bulundurun.
5- Tüm eşyalar nakliye aracına yüklendikten sonra geride unutulmuş herhangi bir şeyin olup olmadığını öğrenmek için son bir kontrol yapın ve evden öyle çıkın.
6- Yeni evin adresini araç şöförünede verin. Kısaca adresi tarif edin.
7- Araç söförünün telefon numarasını almayı unutmayın.
8- Şehirler arası evden eve nakliyat hizmeti alıyorsanız eşyanın teslim edileceği tarihi netleştirin. Firmanın size net bir saat vermesi zordur. Ancak tarihi mutlaka netleştirin.

Paketlerin Açılması

1- Öncelikle ilk ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalarınızın bulunduğu kutuları açın.
2- Firmanın paketlediği eşyaları firma yetkilileri gitmeden açıp hasar olup olmadığını kontrol edin.
3- Tüm kolileri açmak ve eşyaları yerleştirmek için kendinize 4-5 gün zaman tanıyın.